Натоптиші

Наскільки комфортно вам ходити босоніж по підлозі? Є неприємне відчуття, ніби щось заважає чи коле, у передній частині стопи? А коли одягаєте колготки, панчохи чи шкарпетки, ущільнення на шкірі чіпляються за них, завдаючи незручності? Якщо так, то ця стаття саме для вас. Подивіться на передню частину стопи та промацайте її пальцями. Невеликі круглі ущільнення (як правило, під другим або четвертим пальцями стопи) це натоптиші. Їх не позбутися лише доглядовими процедурами, це буде лише тимчасове полегшення. Їх не можна просто зчистити пемзою або пилкою, вони повертатимуться знову і знову, завдаючи все більше незручностей. Це сигнал про те, що стопам потрібна ваша увага. Давайте розглянемо натоптиші докладніше.

Механізм розвитку патології

Коли навантаження на стопу розподіляється неправильно, деякі ділянки стопи (найчастіше передній відділ, в області головок плеснових кісток) неприродно перевантажуються, страждають тканини в зоні зайвого тиску. Шкіра спочатку червоніє і припухає, сигналізуючи про реакцію запалення, потім її колір поступово змінюється на жовтуватий або сіруватий.

Якщо на цьому етапі не вирішити проблему, організм запускає механізм компенсації такого перевантаження. Шкіра, захищаючись від тиску, ущільнюється, розростаються клітини епідермісу (поверхневого шару шкіри). Такі ущільнення можуть бути плоскими або опуклими. Іноді у них утворюється щільний стрижень, який проростає у м’які тканини, викликаючи біль під час ходьби.

 

Чому виникає патологія?

Головні причини появи натоптишів – це плоскостопість, носіння незручного взуття (з високим підбором і вузьким носком), зайва маса тіла або порушення живлення тканин стоп. Іноді патологія виникає у людей, які активно проводять більшу частину свого часу: у спортсменів, танцюристів, піших кур’єрів тощо. У них навіть за відсутності плоскостопості та інших факторів ризику стопи зазнають підвищених навантажень, які можуть призвести до появи натоптишів.

Що буде, якщо не лікувати?

Почервоніння, припухлість і відчуття печіння в стопах згодом зміниться ущільненням на шкірі, яке розростатиметься і заглиблюватиметься в м’які тканини стопи. Чим глибше буде натоптиш, тим більше дискомфорту він викликатиме при ходьбі. Корінь натоптиша, що проріс у м’які тканини, викликає постійне почуття гострого камінця у взутті. Згодом на ороговілій шкірі можуть з’являтися хворобливі тріщини, які легко інфікуються.

Як лікувати?

Зміцнювати зв’язково-суглобовий апарат гомілковостопного суглоба: виконувати вправи із застосуванням м’ячиків-масажерів, балансувальних подушок тощо. Масажі та фізіотерапія також є невід’ємною частиною комплексного лікування. Але головне, щоб захистити суглоби від зношування вже зараз, потрібно нормалізувати положення стопи за допомогою ортопедичної устілки. І у разі вальгусної деформації устілка має бути індивідуальною, створеною з урахуванням особливостей та стадії розвитку захворювання конкретного пацієнта.

  1. Перевірити, чи є у вас плоскостопість, і, якщо є, обов’язково розпочати лікування за допомогою індивідуальних ортопедичних устілок.
  2. Змінити взуття на зручне. На якийсь час відмовитися від високих підборів і вузьких шкарпеток. Вибирати ортопедичне взуття, що враховує всі потреби стопи. По можливості відмовитися від синтетичних матеріалів, які не пропускають повітря та створюють для стопи парниковий ефект.
  3. Усунути зайву вагу, якщо вона є.
  4. Активізувати кровообіг у стопах та живлення тканин ніг. Для цього виконувати регулярні вправи на баланс, піднімати з підлоги дрібні предмети пальцями ніг, приймати масажні процедури або робити самомасаж за допомогою масажерів.

Як діє устілка?

Устілка, виконана з урахуванням вашої стадії розвитку патології, правильно розподілить навантаження на стопу і усуне причину виникнення натоптишів – надмірний тиск на зону головок плеснових кісток. Крім того, устілка сприяє відновленню кровообігу в ногах, перешкоджаючи виникненню сухості шкіри.

Будьте здорові!

Записатися на діагностику
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами