Неврома Мортона

Якщо порівняти, що буде більше: час, який ви крокуєте босоніж по нерівних поверхнях або час, що ви проводите у модельних туфлях на підборах? Що більше: час, що ви гуляєте чи той, який ви проводите перед монітором? Якщо в обох випадках відповідь перша, ви належите до дуже невеликої групи людей, які уважно стежать за своїм здоров’ям. Якщо ж відповіді другі, ви в групі ризику розвитку плоскостопості.

Саме собою плоскостопість не є небезпечним, але вона може призводити до розвитку інших патологій. Таких, наприклад, як неврома Мортона. Виявляється це захворювання набряклістю переднього відділу стопи, що тягне або стріляє болем між третім і четвертим (середнім і безіменним) пальцями стопи при ходьбі та фізичних навантаженнях, зниженням чутливості або онімінням цієї області.

Механізм розвитку патології

При опущенні поперечного склепіння стопи та розвитку плоскостопості зв’язки, які утримують кістки переднього відділу стопи разом, розтягуються та надриваються. У місцях надриву утворюється сполучна (фіброзна) тканина, яка заповнює собою пошкоджені ділянки. Типове проблемне місце – у проекції між третім та четвертим пальцями стопи. Нові надриви, що часто виникають, сприяють розростанню фіброзної тканини. Вона здавлює нерв, що проходить у цьому місці, викликаючи симптоми невроми Мортона: припухлість, оніміння частини стопи та пальців, болючість.

Чому виникає патологія?

Головна причина виникнення невроми Мортона – незручне модельне взуття на високих підборах. Високий підбор катастрофічно перевантажує передню частину стопи: якщо в нормі на неї припадає близько 30% ваги тіла, то на підборах – 70%, а то й більше. Зв’язки та м’язи стопи не витримують таких навантажень, розтягуються та надриваються, змінюється біомеханіка стопи, розвивається плоскостопість, що часто супроводжується іншими патологіями.

Іншою частою причиною появи невроми Мортона може бути основна діяльність, яка має на увазі підвищені навантаження на ноги: наприклад, робота пішим кур’єром, професійний спорт (біг, стрибки тощо), а також професійні танці. У жінок, які займаються танцями, проблема виникає особливо часто, оскільки у них підвищені навантаження часто поєднуються із взуттям на підборах.

Що буде, як не лікувати?

Припухлість, почервоніння та дискомфорт згодом переходять у печіння, біль, що виникає після навантажень на стопу, та оніміння частини стопи та пальців. Якщо ігнорувати це, біль може посилюватися і виникати вже просто при ходьбі, ставати на ноги стає нестерпно. Особливо складні випадки, коли невром Мортона розвивається відразу на обох стопах. У запущених випадках допомогти може тільки хірургічне видалення сполучної тканини, що розрослася, і ущемленого нерва.

Як лікувати?

Як швидку допомогу використовуються знеболювальні протизапальні препарати. Але, як ми вже розібралися, без усунення причини патології вони не будуть ефективними тривалий час. Тому усуваємо причину: міняємо взуття на зручне, в ідеалі – ортопедичне. Це розвантажить передній відділ стопи та зупинить подальше розростання фіброзної тканини. І обов’язково використовуємо устілки, які нормалізують розподіл ваги на стопу та виключають перевантаження її переднього відділу.

Як діє устілка?

Крім стандартного впливу – утримання стопи в правильному положенні, при якому сухожилля не натягуються, індивідуальні устілки впливають і безпосередньо на деформовані пальці. Невеликий валик під пальчиками не дозволяє загинатися вниз, і вони поступово випрямляються, приймаючи природну форму.

Записатися на діагностику
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами