Як ви, мабуть, знаєте, головний ворог жіночих ніг – це високий підбор. Він робить ноги довгими і стрункими, ходу, що летить, але безжально «розвалює» стопи, викликаючи не тільки біль і втому в ногах, а й деформуючи їх. Як підбор пов’язаний з розвитком «кісточки», можна знайти у статті «Викривлення пальців ніг. Вальгусне відхилення першого пальця стопи (кісточка)», а тут ми поговоримо про те, як він впливає на інші пальчики ніг.
Помічали, що після тривалого носіння підборів пальчики на ногах трохи підвертаються донизу, утворюючи «кулачок»? І стає трохи боляче їх випрямляти? Потім на шкірі над суглобами пальців утворюються мозолі. Це початкові стадії кігтеподібної чи молоткоподібної деформації пальців стопи. Розглянемо їх докладніше.
Головна шкода підбора в тому, що він зміщує центр тяжкості, утримує стопу в неприродному положенні, через що навантаження на зони стопи розподіляється неправильно, і на плюсну (передню частину стопи), яка в нормі витримує 30-40% ваги тіла, доводиться вже понад 70%, залежно від висоти підборів. Сполучні тканини, які не розраховані на таке навантаження, розтягуються і перестають утримувати стопу, склепіння стопи опускаються, кістки розходяться, розмір ноги збільшується. Сухожилля не встигають за таким збільшенням і натягуються, через що кінчики пальців опускаються вниз, як кігтики у птаха, що сидить на гілці. Або палець начебто «переламується» у суглобі і набуває форми молотка. Звідси й назва деформацій.
Крім того, у взутті на високих підборах стопа «з’їжджає» вниз, видавлюючи пальці, вони трохи підвертаються, м’язи, намагаючись протистояти навантаженню, спазмуються, і розслабити їх буває нелегко.
Якщо проблему ігнорувати, деформуючі процеси посилюватимуться. Потертості на шкірі над суглобами пальців не дозволять безболісно носити звичне взуття, вибір зручного взуття стане дуже обмеженим. Через деформацію стопи на шкірі під головками плеснових кісток утворюються болючі натоптиші. Подальший травмуючий вплив на сполучні тканини стопи викличе утворення спайок і значне зниження їхньої еластичності, пальці перестануть розгинатися, і виправити це вже можна буде лише за допомогою хірургічного втручання. Крім того, неприродне положення суглобових поверхонь викличе посилення тертя та знос хрящової тканини, що призведе до запалення та болю в суглобах пальців ніг.
Але, задля справедливості, треба зазначити, що подібні деформації виникають не тільки через незручне взуття. Деформацію пальців ніг можуть викликати захворювання, такі як церебральний параліч, цукровий діабет, артрит і деякі інші.
Звісно ж комплексно! По-перше, потрібно відновити функціональність стопи за допомогою ортопедичної устілки, і краще виготовити її з урахуванням саме вашої проблеми та стадії розвитку захворювання. Нормалізувати тонус м’язів стоп та активізувати мікроциркуляцію в тканинах допоможуть масажі, самомасажі та вправи з масажерами та масажними килимками. Важливим етапом лікування буде ортопедичне взуття із невисоким каблуком. А якщо від модельного взуття все ж таки не відмовитися, крім того, що вкласти в нього устілку, варто робити регулярні перерви, знімати взуття і ходити босоніж по нерівній поверхні або робити хоча б короткий самомасаж.
Крім стандартного впливу – утримання стопи в правильному положенні, при якому сухожилля не натягуються, індивідуальні устілки впливають і безпосередньо на деформовані пальці. Невеликий валик під пальчиками не дозволяє загинатися вниз, і вони поступово випрямляються, приймаючи природну форму.