Ще вчора ваші ніжки були, як у грецької богині, а сьогодні болить суглоб великого пальця стопи, почервоніння, припухлість? Палець починає відхилятися назовні, а стопи виглядають неестетично? Це захворювання називається вальгусним відхиленням першого (великого) пальця стопи (hallux valgus). У народі його називають “кісточкою”. І народні методи чомусь дуже поширені для лікування патології. Вам можуть рекомендувати чудодійні ванни з пилом індійських доріг, крилами кажана та іншими «чарівними» інгредієнтами. Або мазі: від протизапальних до тих самих «чарівних». Але вони не повернуть ніжкам колишню привабливість. Хоча б просто тому, що запалення у суглобі пальця не виникає на порожньому місці, і боротися з ним, не усунувши причини його виникнення, безглуздо. І деформацію стопи ваннами марно. Давайте подивимося на патологію ближче.
Якщо навантаження на стопу неправильно розподіляється, передній відділ стопи перевантажується. При цьому поперечне склепіння стопи опускається, стопа розпластується, для компенсації перевантаження кістки плюсни розходяться віялом. На цій стадії ви можете відчувати, що взуття в обсязі стає тісним. Потім великий палець стопи поступово починає відхилятися від нормального становища назовні. Розтягуються зв’язки, які його утримують, хрящові поверхні суглоба починають тертися одне про одного і зношуватися, що викликає реакцію запалення. Саме тому, поки не усунути деформацію в суглобі, застосовувати протизапальні мазі дуже малоефективно.
Головна причина розвитку вальгусного відхилення першого пальця стопи – це взуття на високих підборах. Якщо в нормі на п’яту повинне припадати 60-70% ваги тіла, а решта – на передній відділ стопи, то високий каблук все змінює. У такому неприродному положенні на передній відділ припадає вже 70, або навіть більше відсотків ваги.
Плюсна не розрахована на такі навантаження, і тому її суглобовий та зв’язковий апарати страждають і поступово виходять з ладу, стопа «розвалюється», а вузькі шкарпетки взуття прискорюють відхилення великого пальця. Під вагою тіла він буквально видавлюється вперед та у бік інших пальців. Занадто тісне або не відповідне за розміром (менше, ніж потрібно) взуття також сприяє такому видавлюванню першого пальця стопи. Потрібно сказати, що і взуття зовсім без каблука, таке як, наприклад, балетки, може спровокувати розвиток вальгусного відхилення великого пальця, але в цьому випадку зв’язки переднього відділу без належного навантаження розслаблюються і перестають утримувати стопи в нормальному положенні.
Крім того, до розвитку патології можуть призводити вроджені аномалії розвитку зв’язкового апарату, ендокринні порушення або надмірна маса тіла.
Вальгусна деформація великого пальця стопи ніколи не проходить сама. Якщо ігнорувати проблему, крім болю та запалення в суглобі, ви отримаєте його деформацію, що призведе до утруднення при виборі взуття. Звичне взуття давитиме і натиратиме шкіру над суглобом і викликатиме вже травми шкіри. Далі перший палець стопи, дедалі більше відхиляючись, вичавлює зі свого місця другий палець. Той піднімається, і так само, як і запалений суглоб, починає тертися об верх взуття, викликаючи додаткові больові відчуття, мозолі, що лопнули, ущільнення на шкірі і запалення вже в суглобах неприродно розташованого другого пальця стопи.
Пристосовуючись ходити так, щоб тертя було мінімальним, людина ще більше неправильно розподіляє навантаження на стопу, ускладнюючи проблему плоскостопості. Ноги швидко втомлюються, набрякають, обмежуючи їх у пересуванні. На останніх стадіях, коли відхилення першого пальця вже фіксоване, допомогти пацієнту може лише хірургічне лікування.
Лікування, як і практично при всіх патологіях стопи, має бути комплексним і включати відновлення функціональності стопи за допомогою устілки і правильного взуття, нормалізація положення пальця із застосуванням спеціальних бандажів на ніч і, звичайно ж, помірне фізичне навантаження на стопу: прогулянки в середньому темпі, вправи з масажерами, фізіотерапевтичні процедури та ін.
Устілка піднімає склепіння стопи, повертаючи їм правильну форму. Передній відділ стопи трохи «збирається», створюючи умови і місце для корекції положення. Завдяки устілці знизяться больові відчуття та набряклість ніг.