Перекіс п’яти. Варусна деформація стопи

Виявляється така патологія, як правило, ще в ранньому дитинстві і виглядає як клишоногість: дитина вивертає стопи всередину, її гомілковостопні суглоби відхилені назовні, вона швидко втомлюється, часто спотикається і може скаржитися на біль у ніжках, коліна можуть не розгинатися до кінця. Самі ніжки при цій патології викривляються у формі літери О. Взуття за такої деформації швидко стирається по зовнішньому краю. У більш дорослому віці патологія викликає біль у стопах, нерівномірне ущільнення шкіри стоп (гіперкератоз), натоптиші. Варусна деформація стопи вимагає пильної уваги в ранньому дитинстві і далі протягом усього життя.

Механізм розвитку патології

У нормі зв’язково-м’язовий апарат гомілковостопного суглоба утримує кістку п’яти в прямому положенні. Але якщо зв’язки і м’язи з якихось причин послаблюються, кістка п’яти під вагою тіла може відхилятися від правильного положення, перекошуватися і викликати деформацію суглоба і стопи. У такому положенні навантаження на стопу розподіляється неправильно, якісь зони страждають від надмірного навантаження, а якісь перестають працювати. Це може викликати біль, спазми м’язів, надмірне розтягнення зв’язок, травмування сухожиль і нерівномірне зношування тканин суглобів.

 

Чому виникає патологія?

Головна причина перекосу п’яти (як назовні, так і всередину) – це некоректна робота зв’язувально-м’язового апарату. Причини можуть бути як уроджені, так і набуті. До вроджених належать, наприклад, патології сполучної тканини та інші внутрішньоутробні патології розвитку плода. До набутих відносяться травми, захворювання (інфекційні, ендокринні, обмінні), зайва вага і навіть неякісне взуття.

Що буде, як не лікувати?

Некрасива хода і постійна необхідність міняти взуття – це початок дороги. За ними слідує біль і судоми в стопах, швидка стомлюваність і через це обмеженість у пересуванні: тривалі прогулянки стають проблематичними. Якщо думаєте, що все це, помиляєтеся. Через деформацію гомілковостопного суглоба хрящові поверхні починають нерівномірно стиратися, з’являється біль у суглобі при ходьбі, що з часом посилюється, знижуючи якість життя. Але від деформації страждає не тільки гомілковостопний суглоб. Перекіс п’яти, знижуючи здатність стопи поглинати поштовхові навантаження при ходьбі, сприяє руйнуванню і лежачих суглобів: колінного, тазостегнового та суглобів хребта. А неправильна установка ніг сприяє нерівномірному стирання хрящів і врешті-решт призводить до інвалідності. Саме тому не можна ігнорувати перші дзвіночки: нерівномірне стирання підошви взуття.

Як лікувати?

Лікування, звичайно, має бути комплексним і з урахуванням стадії розвитку патології. Тут не обійтися без зміцнення зв’язок і м’язів, тому вправи на баланс, ходіння по нерівних поверхнях та захоплення дрібних предметів пальцями ніг обов’язкові. Хорошу ефективність демонструють масажні та фізіопроцедури. У дитячому віці та при вираженій деформації застосовується механічне виправлення установки стоп та їх фіксація за допомогою ортезів або гіпсових пов’язок. Якщо деформаційний процес не запущений, то застосування корекційних устілок і ортопедичного взуття є обов’язковим.

Як діє устілка?

Устілка виготовляється з урахуванням кута відхилення кістки п’яти у конкретного пацієнта. Вона нормалізує положення п’яти, усуваючи відхилення механічно. При цьому усувається надмірне розтягнення зв’язок, що утримують гомілковостопний суглоб. При регулярному та постійному носінні корекційних устілок згодом проблема усувається. Але, як говорилося вище, стопи і суглоби таких пацієнтів вимагають постійного спостереження.

Записатися на діагностику
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами