Людям, яким поставлено діагноз «цукровий діабет», потрібно бути особливо уважними до своїх ніг. У таких пацієнтів будь-яка подряпина, будь-яка, навіть найменша мозоль або потертість на шкірі може призвести до дуже серйозних наслідків аж до ампутації. Саме тому пацієнтам із синдромом діабетичної стопи протипоказано самолікування, вони повинні перебувати під наглядом медичних фахівців, навіть якщо здається, що проблема дрібниця.
Цукровий діабет небезпечний тим, що сприяє розвитку порушення мікроциркуляції та поліневропатії (зниженню чутливості) у кінцівках. І якщо у звичайної людини камінчик, який потрапив у туфлю, одразу викличе дискомфорт, то пацієнт із цукровим діабетом може проходити з ним увесь день. При цьому камінчик травмуватиме ногу, а людина цього може навіть не помітити. Також непоміченими можуть залишитися мозолі від незручного взуття та інші травми шкіри стоп.
Порушення живлення тканин ніг призводить до того, що будь-яка травма гоїться дуже довго і при цьому легко інфікується. Інфекція, особливо на тлі підвищеного рівня глюкози крові, швидко поширюється та переходить у стадію трофічної виразки, яка погано піддається лікуванню. Такі виразки можуть стати причиною розвитку гангрени та призвести до ампутації частини чи всієї стопи.
Насамперед уважно стежити за станом своїх стоп і не допускати їх пошкодження. Щодня оглядати, особливо старанно міжпальцеві проміжки! Щасливі процедури догляду виконувати тільки у професіоналів з медичною освітою і досвідом роботи з клієнтами з цукровим діабетом. Не носити взуття без устілок і босу ногу. Взуття слід вибирати ортопедичне, зручне і просторе, щоб не здавлювало стопу і не натирало. Панчішно-шкарпеткові вироби – без швів.
При появі найменших травм на шкірі слід негайно звертатися до спеціаліста! Обов’язковий контроль рівня глюкози у крові. Також рекомендуються заходи, що покращують кровообіг у ногах: виконувати вправи для стоп, регулярно гуляти. Але при цьому слід виключити ходіння босоніж по будь-яких, особливо нерівних поверхнях.
Устілка для людей із синдромом діабетичної стопи має бути м’якою та гладкою. Вона підтримає стопу в правильному положенні з фізіологічним розподілом навантаження, тим самим запобігтиме загрубінню шкіри та появі на ній тріщин.
Завдяки м’якості сторонні предмети, що випадково потрапили у взуття, вдавлюватимуться в устілку, а не в шкіру стоп, таким чином знижується ймовірність травм. Форма та структура устілки для людей із синдромом діабетичної стопи захищає ноги від травмування взуттям. Крім того, якщо вже була ампутація частини стопи, індивідуально виготовлена устілка може компенсувати дефект і допомогти людині жити повним життям.