Здавалося б, два різні захворювання, а насправді — різні стадії розвитку однієї і тієї ж патології — плантарного (підошовного) фасціїту. Поговоримо про біль у п’яті.
Все у більшої кількості людей, особливо середнього та старшого віку, вранці виникають болі в п’яті, які можуть віддаватися по всьому зовнішньому краю стопи або в гомілку. Особливо виражений біль буває відразу після вставання з ліжка, на перших кількох кроках. Потім вона поступово вщухає, щоб нагадати себе після чергового періоду відпочинку. Іноді ниючий біль невисокої інтенсивності може залишатися весь час, який людина проводить на ногах. І якщо ви намагаєтеся позбутися її за допомогою ванн, примочок, йодних сіток та інших засобів з бабусиної скрині, змушені вас розчарувати: вони не допоможуть.
Що ж відбувається? Чому виникає цей неприємний стан? Погляньмо на нього ближче.
У нормі м’язи, зв’язки, сухожилля та підошовна фасція (смуга сполучної тканини, яка йде від кістки п’яти до основ пальців) утримують стопу в природному положенні, з усіма фізіологічними вигинами. Але при розвитку плоскостопості стопа збільшується, іноді не на один розмір.
І якщо м’язи можуть пристосуватися до нової довжини стопи, то фасція, що складається з менш еластичних волокон, сильно натягується, а потім надривається в місці прикріплення до п’яти. За ніч місця надриву трохи зростаються, а коли людина вранці стає на ноги, знову розриваються, викликаючи той самий різкий біль. Звідси і починається замкнене коло: надрив тканини – загоєння – новий надрив.
Як уже говорилося вище, головною причиною виникнення плантарного фасціїту і шпори п’яти є подовження стопи через плоскостопість. Воно може бути викликане малорухливим способом життя, коли апарат стопи без належних тренувань послаблюється та перестає утримувати стопу у правильному положенні.
Надмірна вага, особливо якщо вона розвивається швидко (у тому числі і під час вагітності) може спричинити збільшення розміру стопи та підошовний фасціїт. Але можливо і протилежна ситуація: людина активно займається спортом, дуже багато ходить, бігає, стрибає, і сполучні тканини, не витримуючи надмірних навантажень, розтягуються, призводячи до тієї ж патології. У зоні ризику бігуни, танцюристи, піші кур’єри. Ще одна (рідкісніша) причина виникнення фасціїту – патології розвитку (укорочення) сполучних тканин стоп або гомілок.
Про біль, що виникає у стопах, ми вже говорили. Але це не найнеприємніше. Через патологічну установку стоп страждає хрящова тканина гомілковостопного та колінного суглобів, хрящі інтенсивно стираються, і через якийсь час людина отримує серйозні захворювання суглобів, які сильно обмежують її можливість ходити. На пізніх етапах розвитку деформації повернути людині можливість вільно пересуватися може лише хірургічна операція та тривалий період реабілітації.
Звісно ж, комплексно. На початкових стадіях розвитку захворювання потрібно зайнятися відновленням функціональності тканин стопи: тут знадобляться помірні фізичні навантаження (прогулянки, вправи з масажерами або подушками, ходьба по нерівній поверхні). Обов’язково потрібне правильне ортопедичне взуття з каблуком близько 3 см. Одним із нових напрямків лікування є нічні бандажі, які утримують стопу в положенні, коли фасція гоїться в розтягнутому положенні, і вранці нові розриви тканин мінімальні. І, звичайно, при лікуванні плантарного фасціїту не обійтися без устілки.
Устілка сформує правильне розташування стопи, підніме склепіння та наблизить довжину стопи до первісної, усуваючи зайве розтягнення підошовної фасції. Найкраще виготовити устілку індивідуально, з урахуванням саме вашої стадії розвитку патології. У такому виробі можна зону п’яти зробити більш м’якою, щоб розвантажити її при сформованій шпорі п’яти.