Для молодих батьків надзвичайно важливо, щоб з раннього дитинства їх малюк розвивався правильно. Адже якість всього життя закладається ще в дитинстві. І якщо за харчуванням, розумовим розвитком та безпекою стежить кожна матуся, то на формування стоп дитини звертають увагу, як правило, лише коли проблема вже явно виражена. Саме від правильного формування стопи залежить, наскільки витривалим буде малюк у майбутньому, як довго його суглоби будуть міцними та здоровими, коли з'явиться перший біль у спині. Від стоп залежить хода. А ще багато в чому — постава та здоров'я хребта. Тому саме дитячим ніжкам варто приділяти найпильнішу увагу.
На вік приблизно 3, а потім 5 років припадають періоди швидкого зростання всіх тканин організму. Так само інтенсивно, як і інші тканини, росте кістковий та зв’язково-суглобовий апарат стопи. Зв’язки в цей період дуже еластичні і розтяжні, щоб не стримувати ніжку, але, з іншого боку, саме тому вони не здатні утримувати стопу в правильному положенні.І за недостатньої чи надмірної рухливості дитини в неї може розпочатися розвиток плоскостопості. І саме у віці до 5-6 років, коли ще не закриті точки окостеніння, ця патологія найкраще піддається корекції.
Вважається, що до 3 років плоскостопість є фізіологічною, але це не зовсім так. Дійсно, поперечне склепіння стопи закінчує формування до 11-14 років. Поздовжній до трьох років прикритий жировою подушечкою, яка допомагає амортизувати поштовхові навантаження під час крокування. Але якщо до 4 років поздовжнє склепіння все ще не видно, це привід звернутися до фахівця. Крім того, коли малюк вчиться ходити і тримати рівновагу, він широко розставляє ніжки та звикає спиратися більше на внутрішній бік стопи. Така звичка може залишитись і пізніше. Дитина ходить на внутрішній частині стоп, викривляючи гомілковостопний суглоб. Надалі це може призвести до плоско-вальгусної деформації стопи у дітей. Буває і обернена ситуація, коли малюк спирається на зовнішню сторону стопи, і суглоб відхиляється назовні (варусне відхилення).
В обох випадках дитина швидко втомлюється, часто проситься на ручки, скаржиться на біль у ніжках. Підошва його взуття сильніше стирається з внутрішнього (при вальгусному відхиленні) або зовнішнього (при варусному) боку. Звернутися до лікаря слід відразу, адже коли викривлення буде очевидним, виправити його буде складніше і дискомфортніше для вашого чада.Утримати ніжки у правильному положенні дозволяють дитячі ортопедичні устілки із втопленою п’ятою. Така форма не дозволяє ніжці відхилятися та виробляє фізіологічний стереотип положення стопи. Задля справедливості слід зазначити, що дитячі серійні устілки рекомендується використовувати для профілактики виникнення захворювань. Для лікування їхня ефективність не буде максимальною. Якщо ви помітили у малюка описані вище симптоми, краще показати його медичному фахівцю.
Утримати ніжки у правильному положенні дозволяють дитячі ортопедичні устілки із втопленою п’ятою. Така форма не дозволяє ніжці відхилятися та виробляє фізіологічний стереотип положення стопи. Задля справедливості слід зазначити, що дитячі серійні устілки рекомендується використовувати для профілактики виникнення захворювань. Для лікування їхня ефективність не буде максимальною. Якщо ви помітили у малюка описані вище симптоми, краще показати його медичному фахівцю. Лікар-ортопед огляне малюка, у тому числі і на барометричній платформі, і випише виріб, в якому враховуватиметься патологія саме вашої дитини, ступінь її розвитку, звичне взуття, рухливість вашої крихітки та інші фактори. В індивідуальній устілці дитина почувається набагато комфортніше, ніж у серійній, і лікувальний ефект отримує швидше.