Ви коли-небудь помічали, що деякі люди стоять не так, як інші? Стегна зведені разом, а від колін ноги розходяться в сторони, ніби вони зламані, утворюючи перевернуту літеру Y. Це, звичайно, не норма. Це вальгусна деформація стоп. І така установка ніг – не просто естетична недосконалість чи особливість організму. Це серйозне захворювання, яке, якщо його ігнорувати і нічого не робити, може призвести до сумних результатів: зниження якості життя, обмеження переміщення, необхідність хірургічного втручання.
Головна причина виникнення цього захворювання – ослаблення м’язово-зв’язувального апарату гомілковостопного суглоба. Розтягнуті, нееластичні або пошкоджені зв’язки не в змозі утримати правильне, фізіологічне положення кісток суглоба, і кістка п’яти відхиляється назовні.
Щоб витримувати вагу тіла, стопа опускається та розпластується, збільшуючи опорну поверхню. З цього моменту починаються проблеми вже не лише суглоба, а й стопи. Її кістки змінюють розташування, розходяться віялом розтягуються м’язи, сухожилля і зв’язки, в ногах виникають хворобливі відчуття, що тягнуть, тяжкість.
Згодом біль виникає в щиколотках, колінах, страждають суглоби хребта, особливо попереку. У людини змінюється хода, щоб уберегтися від болю, вона обмежує час перебування на ногах. Обмеження рухливості спричиняє збільшення маси тіла, що у свою чергу посилює вальгусну деформацію стоп.
У дітей вальгусна деформація виникає через вроджену патологію: сполучні тканини недостатньо пружні та еластичні або були порушення розвитку кінцівок у внутрішньоутробному періоді. У дорослих найпоширеніші причини – зайва маса тіла, травма, прогресуюча плоскостопість. Також розвиток вальгусної деформації може викликатися перенесеним вірусним (наприклад, поліомієліт), ендокринним захворюванням, порушенням постави та іншими причинами.
Про біль, що виникає у стопах, ми вже говорили. Але це не найнеприємніше. Через патологічну установку стоп страждає хрящова тканина гомілковостопного та колінного суглобів, хрящі інтенсивно стираються, і через якийсь час людина отримує серйозні захворювання суглобів, які сильно обмежують її можливість ходити. На пізніх етапах розвитку деформації повернути людині можливість вільно пересуватися може лише хірургічна операція та тривалий період реабілітації.
Зміцнювати зв’язково-суглобовий апарат гомілковостопного суглоба: виконувати вправи із застосуванням м’ячиків-масажерів, балансувальних подушок тощо. Масажі та фізіотерапія також є невід’ємною частиною комплексного лікування. Але головне, щоб захистити суглоби від зношування вже зараз, потрібно нормалізувати положення стопи за допомогою ортопедичної устілки. І у разі вальгусної деформації устілка має бути індивідуальною, створеною з урахуванням особливостей та стадії розвитку захворювання конкретного пацієнта.
Устілка підніме внутрішній край стопи і поверне її у правильне положення. Рельєф в області п’яти нормалізує положення кістки п’яти і гомілковостопного суглоба. Правильно розташовані пелоти (подушечки на устілці) допоможуть склепінням стопи прийняти правильне положення, усуваючи біль і тяжкість у ногах. Ось такий унікальний лікувальний засіб.