Всі знають про те, що спорт - це здоров'я. Він дійсно зміцнює та тонізує м'язи та серцево-судинну систему, підвищує витривалість та дає багато інших переваг. Але спорт, хоч як парадоксально, ще й шкідливий. Насамперед, для ніг. Практично будь-який вид спорту, крім, мабуть, тільки плавання, серйозно підвищує навантаження на стопи, і це навантаження спортсмени часто забувають або не вважають за потрібне компенсувати. Наприклад, біг, ігрові види спорту та танці підвищують ударні навантаження на стопи, підняття тяжкості - опорні, гімнастика - чутливі (утримання рівноваги та необхідного положення тіла). І таке підвищення не проходить безвісти.
Щодо такого тонко налаштованого інструменту, як стопи людини, надмірні навантаження бувають шкідливі, як і недостатні. Що ж відбувається з ногами спортсмена під час регулярних багатогодинних тренувань? М’язи та зв’язки поступово розтягуються і перестають утримувати стопу у природному положенні. Кістки плюсни розходяться віялом, склепіння опускаються і перестають виконувати функцію гасіння ударних та опорних навантажень. Сухожилля менш еластичні, ніж зв’язки, і в умовах збільшення стопи вони натягуються та надриваються. При цьому виникає біль у ногах, іноді дуже інтенсивний.
З часом стопа деформується ще більше. Великий палець і мізинець відхиляються щодо розпластаної плюсни, виникає кісточка, суглоб запалюється і болить. Змінюється стереотип ходьби, хода. Людина починає ставити ноги так, щоб уникнути болючих відчуттів. При цьому одні м’язи зазнають сильних навантажень, а інші взагалі не працюють, що посилює деформацію. Через нездатність розпластаної стопи гасити поштовхи при ходьбі, бігу та стрибках збільшується ударне навантаження на суглоби, що лежать вище. Вони починають руйнуватися, чим інтенсивніше тренування, то швидше проходить процес руйнації. Першими страждають гомілковостопний і колінний суглоби, далі кульшовий та суглоби хребта. М’язи спини, намагаючись компенсувати навантаження, затискаються, спазмуються, порушуючи кровообіг.
Це може призводити до головного болю, запаморочення, потемніння в очах і порушення зору і навіть непритомність. Внаслідок руйнування хрящових поверхонь суглобів людина може стати інвалідом з обмеженою можливістю пересування. А запобігти такій жалюгідній ситуації можна, просто подбавши про свої стопи і вклавши у взуття індивідуальні устілки. Чому спортсмену не підійдутьсерійні устілки? Кожна устілка має враховувати специфіку виду спорту та зону стопи, яку потрібно розвантажувати. Наприклад, при бігу та в ігрових видах спорту важливо зняти зі стопи підвищені ударні навантаження. З цим добре впорається м’яка пружна устілка, яка прийме ці навантаження на себе, шкодуючи суглоби стоп, гомілковостопний та колінний суглоби. А для, наприклад, велосипедиста така устілка вже не підійде. Вона гаситиме навантаження, яке передається на педаль, і їхати на велосипеді буде вже важче. Для такого випадку потрібна жорстка каркасна устілка, яка не краде поштовхове зусилля. Для, наприклад, футболістів і фігуристів важливо, щоб устілка фіксувала стопу в правильному положенні і перешкоджала виверненню ноги всередину або назовні, для них потрібна устілка, яка трохи «утоплює» п’яту. А у танцюристів така втоплена зона п’яти відніме частину діапазону рухів і зробить танець менш витонченим. Саме тому для кожного спортсмена потрібна своя, індивідуальна устілка.