Гігрома стопи

Гігрома стопи – це підшкірне утворення у вигляді шишки, розташоване в ділянці суглобів. Захворювання найчастіше виявляється у молодих людей жіночої статі.

Гігрома (сухожильний ганглій) – це не просто косметичний дефект. Кіста не дає людині нормально пересуватися, а також викликає неправильний перерозподіл навантаження на стопу, що провокує появу цілої низки нових проблем. Чому виникає гігрома на стопі, як вона проявляється і чи можливо її вилікувати?

Причини

Точні причини появи сухожильного ганглію досі вивчаються вченими. Кіста зазвичай утворюється і натомість зовнішнього задовільного стану. Медики виділяють низку провокуючих факторів:

  • спадкова схильність;
  • травми;
  • носіння незручного взуття;
  • плоскостопість;
  • зайва вага;
  • надмірне фізичне навантаження;
  • суглобові патології

Іноді причина пухлини відома пацієнту, наприклад, якщо вона почала зростати після травми (забитого місця, вивиху). А в деяких випадках зрозуміти, що спровокувало появу шишки, не так просто. У цьому допоможуть розібратися наші спеціалісти.

Гігрому пальця легко сплутати з бурситом, ліпомою, фібромою, атеромою. За допомогою УЗД та рентгенограми лікар проводить диференціальну діагностику. Самостійні спроби поставити діагноз можуть повести вас помилковим слідом і ще більше посилити ситуацію.

Симптоми

Гігрома сухожилля повільно збільшується в розмірах і на початкових стадіях може взагалі не турбувати. На дотик утворення м’яке та еластичне. При натисканні шишка може вислизати.

У міру того, як гігрома ступні зростає, з’являються нові симптоми:

  1. Біль під час руху та при натисканні на шишку.
  2. Оніміння.
  3. Поколювання.
  4. Набряклість.

Саме собою утворення небезпеки не представляє, тому що не містить дефектних клітин, що можуть мутувати. Однак у міру зростання шишка починає здавлювати кровоносні судини та нерви. Це загрожує розвитком таких ускладнень:

  • Парастезія (порушення чутливості, що супроводжується онімінням, поколюванням, печінням);
  • гіперстезія (підвищена чутливість при дотику);
  • наповнення синовіальної сумки серозним, фібринозним або геморагічним ексудатом;
  • венозний застій (утруднення відтоку крові).

Діагностика та лікування

Діагностувати гігроми фаланги може хірург чи ортопед. Обстеження починається з пальпації та збору анамнезу. За потреби можуть бути призначені додаткові методи діагностики: рентген, біопсія, пункція, УЗД, КТ, МРТ.

Невелика гігрома гомілкостопу, що не доставляє занепокоєнь, не потребує лікування. Якщо утворення з’явилося внаслідок перенапруження або надмірних фізичних навантажень — все, що потрібно створити, на деякий час, умови для повного спокою суглоба. З цією метою використовується іммобілізуючий ортопедичний ортез.

При сильних болях, неефективності консервативного лікування та стрімкому збільшенні обсягів пухлини призначається операція. Проведення пункції є затребуваним і ефективним на сьогоднішній день способом видалення ганглію.

Вирізати гігрому не важко, проте існує ризик рецидиву. Щоб уникнути цього, спочатку потрібно визначити причину накопичення рідини і повністю усунути провокуючий фактор.

Отже, гігрома стопи – це доброякісне утворення, яке не становить загрози життю людини. З дрібними шишками можна жити все життя, спостерігаючи за динамікою зростання. Поява болю та зростання ганглія є основою проведення хірургічного втручання. У цьому випадку відсутність своєчасного лікування може призвести до небезпечних ускладнень.

Записатися на діагностику
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами