Патології суглобів

На перший погляд, який зв'язок? Де устілки, а де коліна чи навіть спина! Адже неможливо лікувати спину в іншому місці. Чи можливо? Давайте розбиратися, як все в організмі пов'язано. Коли людина ходить, при кожному кроці організм зазнає перевантаження. Крок - поштовх, який віддається від підошви до верхівки голови. І якби не було амортизаційної системи (зводів стопи), яка пом'якшує кожен поштовх, суглоби руйнувалися б у молодому віці. Але завдяки склепінням велика частина (до 70%) крокового навантаження гаситься стопою, і на суглоби ніг та хребта передається лише невелика її частина, яка знизу вгору поступово поглинається пружними хрящовими поверхнями суглобів. Це у здорової людини.

А якщо через недостатнє чи надмірне навантаження система амортизації у стопах «зламалася» і більше не виконує свою функцію? Тоді коліна замість 30% поштовхового прискорення зазнають до 70% і не витримують. Збільшується навантаження на хрящові поверхні суглобів, вони починають сильно стиратися, можуть з’являтися тріщини чи розриви. При цьому людина відчуває біль, спочатку ниючий. Потім він поступово посилюється. І на стадії, коли хрящі стерлися, і більше немає пом’якшуючого прошарку, кістка треться об кістку, біль стає нестерпним, людина не може ходити без підтримки. Слідом за гомілковостопом і колінами страждають і суглоби хребта, адже вони теж зазнають перевантаження.

При цьому м’язи, намагаючись їх компенсувати, спазмуються, може виникати дисбаланс, можуть затискати коріння спинного мозку або виникати міжхребцеві грижі, викликаючи сильний, гострий біль. Адже все починалося зі стопи…

Буває й протилежна ситуація. Наприклад, у суглобах через застарілу травму, або вікові зміни, або інфекційні захворювання виникає запальний або дегенеративний процес. В цьому випадку для зниження больових відчуттів або уповільнення руйнування хрящової тканини необхідно знизити навантаження на суглоб. Частково цього можна досягти за допомогою бандажу або ортезу. Але поштовхове навантаження при ходьбі такий виріб не зніме. А що зніме? Правильно, ортопедична устілка.

А ще через плоскостопість може виникати біль голови. Зв’язок той самий. При нормальній роботі стопи до голови сягає близько 3% поштовхового навантаження (70%, як говорилося вище, гаситься стопою, інше іншими суглобами). Але коли амортизація стопи недостатня, голова так само, як і весь організм, зазнає перевантаження. А мозок нормально функціонує при поштовховому прискоренні до 3-4g, це приблизно 15% крокового навантаження. І чим гірше працює стопа, то вище ризик отримати «міні-струс» — головний біль. Захищаючи мозок і пристосовуючись до умов, що змінилися, організм намагається знизити поштовхи за рахунок хребта, спина закруглюється, погіршується постава. А ми пам’ятаємо: чим вище навантаження, тим швидше руйнуються хрящові прошарки та сильніший біль.

Адже можна було просто підтримати ресорну функцію стопи устілками. Так, при запущеному плоскостопості вилікувати його на 100% не вдасться, але це не означає, що людина має страждати. Функцію амортизації ефективно беруть на себе устілки. Склепіння не стануть без них такими ж високими, як у юності, але устілки замість склепінь пружинитимуть і погашатимуть усі навантаження, як здорова стопа. Краще, звичайно, віддати перевагу індивідуальній устілці. Лікар обстежує пацієнта, у тому числі на барометричній платформі, та призначить потрібну пружність та форму устілки. Але якщо немає такої можливості, то серійна устілка краща, ніж нічого. Вона не буде ідеальною, але розвантажить суглоби та уповільнить їх руйнування, зменшить біль. Не ігноруйте свої стопи!

Записатися на діагностику
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами